Skip links

Projekt pre územné rozhodnutie

Územné konanie predstavuje rozhodnutie o opatreniach, ktoré sa majú realizovať na konkrétnom území. Ide o rozhodnutie o presnej destinácii pozemku pre konkrétny účel. Podstatnou podmienkou pre udelenie územného rozhodnutia je, aby navrhovaná zmena na danom území bola zhodná s plánmi použitia pôdy v danej obci a v danej oblasti. Ďalšou podmienkou je predloženie potrebnej dokumentácie, ktorá zohľadňuje kritériá stanovené v týchto plánoch a ktorá obsahuje všetky požadované legislatívne prvky. Dôležitým aspektom procesu územného konania sú aj stanoviská príslušných orgánov štátnej správy. Stavebný úrad prostredníctvom územného rozhodnutia určuje územie pre navrhovaný účel a stanovuje podmienky, ktoré zabezpečia záujmy všetkých zainteresovaných strán. Taktiež sa rozhoduje o pripomienkach účastníkov procesu konania. Súhlas vlastníka pozemku je kľúčovým pre vydané rozhodnutie o umiestnení stavby alebo využití územia. Stavebný úrad môže bez súhlasu vlastníka pozemku vydávať rozhodnutie o umiestnení stavby alebo využití územia iba v prípade, ak je možné pozemok na navrhovaný účel vyvlastniť. Účastníkom sa územné rozhodnutie doručuje prostredníctvom písomnej notifikácie. Pre rozsiahle projekty so veľkým počtom účastníkov sa rozhodnutie oznamuje verejnou vyhláškou.

Podľa § 32 stavebného zákona sú v rámci územného konania vydávané rozhodnutia:

Rozhodnutie o umiestnení stavby

Toto rozhodnutie má za úlohu definovať stavebný pozemok, presné umiestnenie stavby na ňom za stanovených podmienok, vyžadované parametre pre projekčnú dokumentáciu a dobu platnosti rozhodnutia. Podľa § 39a stavebného zákona nie je potrebné takéto rozhodnutie pre:projekt-pre-územné-rozhodnutie​

  • Stavby, pre ktoré sú detailné umiestňovacie podmienky už uvedené v územnom pláne zóny.
  • Malé stavby.
  • Stavebné úpravy a údržbové práce.
  • Stavby, ktoré budú umiestnené v existujúcich budovách a nezmenia ich vonkajšiu hranicu a vnútorné usporiadanie priestoru.
  • Reklamné konštrukcie.

V prípade jednoznačných podmienok môže stavebný úrad kombinovať územné konanie so stavebným procesom. Týka sa to najmä jednoduchých stavieb, prístavieb a nadstavieb. V iných prípadoch môže byť tento postup použitý, ak umiestňovacie podmienky sú už stanovené v územnom pláne zóny.

Územné rozhodnutie má platnosť dva roky, pri líniových stavbách platí tri roky (s možnosťou predĺženia stavebným úradom).

Rozhodnutie o využití pozemku

Toto rozhodnutie umožňuje nové využitie určitého územia a definuje pravidlá a časové obdobie pre toto využitie. Podľa § 39b stavebného zákona je vyžadované pre:

  • Terénne úpravy, ktoré výrazne menia ekologickú stabilitu územia, vzhľad krajiny, významné krajinné prvky alebo odtokové pomery, ako sú napríklad výkopy, zasypy priekop, násypy a meliorácie.
  • Vznik alebo zrušenie verejných záhrad, parkov, okrasných záhrad a iných zelených plôch, ak sú spojené s terénnymi zásahmi, odstránením zelene, chodníkmi a tvrdými povrchmi, umiestnením drobnej záhradnej architektúry a technickým osvetlením a údržbou.
  • Zakladanie alebo zrušenie športových ihrísk, parkovísk a skladovacích priestorov.
  • Rozdelenie a spojenie pozemkov, ak územný plán zóny, projekt pozemkových úprav, iné rozhodnutie alebo opatrenie neurčujú inak.
  • Ťažobné činnosti, rovnako ako s nimi súvisiace práce, ak to nepreukazuje osobitný predpis (§ 27 zákona č. 44/1988 Zb. o ochrane a využití nerastného bohatstva).

Rozhodnutie o využití územia môže byť spojené s rozhodnutím o umiestnení stavby, ak je plánovaná stavba na rovnakom pozemku. Platnosť tohto rozhodnutia je dva roky (prípadne dlhšie). Tiež by vás mohlo zaujímať: stavebný dozor alebo inžinierska činnosť.

Rozhodnutie o chránenom území krajiny

Toto rozhodnutie určuje hranice oblasti chráneného územia krajiny, definuje činnosti, ktoré sú zakázané alebo obmedzené z dôvodu ochrany verejného záujmu, a stanovuje podmienky, za ktorých je možné vykonávať určité činnosti na danom území. Medzi týmito podmienkami môže byť zahrnutý zákaz, obmedzenie alebo špecifiká vykonávania stavebných prác, terénnych úprav, ťažobných operácií, výsadby stromov, postreku stromov, hnojenia pôdy, používania vysokofrekvenčných zariadení a ďalšie. V prípade, že je chránená oblasť alebo ochranné pásmo stanovené záväzným predpisom alebo rozhodnutím príslušného správneho orgánu, rozhodnutie o chránenom území krajiny sa nevydáva.

Stavebný úrad môže poskytnúť výnimku z rozhodnutia o chránenom území a ochrannom pásme. Dĺžka platnosti takejto výnimky je určená stavebným úradom.

Rozhodnutie o stavebnej uzávere

Toto rozhodnutie definuje plochu, na ktorej sa dočasne zakazuje alebo obmedzuje stavebná aktivita. Stavebný uzáver sa stanovuje len na nevyhnutne potrebný čas, maximálne na dobu piatich rokov. Tohto rozhodnutie neplatí pre udržiavacie práce na danej ploche. V oprávnených prípadoch môže stavebný úrad povoliť výnimku z tejto uzávery.

Aká je cena projekt pre územné rozhodnutie?

SlužbyCena
Projekt pre územné rozhodnutiecena

Často kladené otázky

Čo je územné rozhodnutie a prečo je dôležité pre moj projekt?

Územné rozhodnutie je proces, ktorým sa určuje presná destinácia a účel použitia pozemku na konkrétnom území. Tento dokument je nevyhnutný pre stanovenie parametrov a uskutočnenie stavebného projektu. Dôležité je, že navrhovaná zmena na danom území musí byť v súlade s plánmi použitia pôdy v danej obci a oblasti. Územné rozhodnutie zabezpečuje, aby záujmy všetkých zainteresovaných strán boli zohľadnené a aby stavba alebo využitie územia bolo realizované v súlade s legislatívnymi kritériami.

Aký je rozdiel medzi územným rozhodnutím a stavebným povolením?

Územné rozhodnutie určuje, kam a na aký účel môže byť stavba alebo využitie pozemku uskutočnené, a stanovuje podmienky a obmedzenia. Stavebné povolenie je následným krokom, ktorý udelenie stavebného úradu autorizuje konkrétny stavebný projekt v súlade s podmienkami uvedenými v územnom rozhodnutí. Stavebné povolenie umožňuje fyzickú realizáciu projektu a je potrebné pre začatie stavebných prác.

Aké sú kľúčové kroky na získanie územného rozhodnutia?

Na získanie územného rozhodnutia je potrebné predložiť potrebnú dokumentáciu, ktorá zodpovedá kritériám stanoveným v plánoch a obsahuje všetky požadované legislatívne prvky. Taktiež je dôležité získať stanoviská príslušných orgánov štátnej správy. Súhlas vlastníka pozemku je kľúčový pre vydané rozhodnutie o umiestnení stavby alebo využití územia, a rozhodnutie sa doručuje účastníkom procesu konania.

Aké sú druhy územných rozhodnutí a aké sú ich platnosti?

Existujú rôzne druhy územných rozhodnutí, vrátane rozhodnutia o umiestnení stavby, rozhodnutia o využití pozemku, rozhodnutia o chránenom území krajiny a rozhodnutia o stavebnej uzávere. Platnosť týchto rozhodnutí je rôzna; napríklad, rozhodnutie o umiestnení stavby má platnosť dva roky (prípadne dlhšie pri líniových stavbách), zatiaľ čo rozhodnutie o využití pozemku môže byť platné dva roky (prípadne dlhšie). Rozhodnutie o chránenom území krajiny a stavebný uzáver majú svoje vlastné obmedzenia platnosti.

Vyplňte kontaktný formulár a my vás kontaktujeme.

Open
Drag